Նոյեմբերի 10-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովը հյուրընկալել էր Երեւանի Նիկոլ Աղբալյանի անվան համար 19 դպրոցի մի խումբ ուսուցիչների եւ աշակերտների: Երեխաները շրջել են խորհրդարանում, ներկա գտնվել ԱԺ քառօրյա նիստին:
Բաց դասը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ յուրաքանչյուր պետական պաշտոնյայի համար կարեւոր են հանդիպումներն ու շփումները երիտասարդների եւ պատանիների հետ: Արժեւորելով հայ մանակավարժի աշխատանքն ու նվիրումը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է կիրթ, խելացի, հայրենասեր սերնդի դաստիարակության ու կրթության գործը:
Էդուարդ Շարմազանովը հորդորել է աշակերտներին լավ սովորել, արդյունավետ օգտագործել ժամանակը, մեծ տեղ հատկացնել ընթերցանությանը՝ ընտրելով ճիշտ գրքեր:
Ծավալված ջերմ զրույցի ընթացքում երեխաները խոսել են իրենց սիրելի գրքերի, նվիրական երազանքների իրականացման, մասնագիտության ընտրության, դպրոցում հայրենասիրական դաստիարակության մասին: Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը լուսանկարվել է աշակերտների հետ խորհրդարանի նիստերի դահլիճում:

On November 10 within the framework of the “Open Doors” programme the RA National Assembly hosted a group of teachers and pupils of Yerevan Nikol Aghbalyan N 19. The children took a tour in the parliament and attended the NA four-day sittings.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov conducted the open lesson. Welcoming the guests in the parliament, Eduard Sharmazanov has noted that the meetings and contacts with the young people and teenagers are important for every state official. Evaluating the Armenian pedagogue’s work and devotion, the RA NA Deputy Speaker has highlighted the upbringing and education of literate, clever, patriotic generation. Eduard Sharmazanov has urged the pupils to study well, use their time effectively, attach a great place to reading, choosing rights books.
During the warm talk the children have spoken about their favourite books, realization of their cherished desires, choice of profession and the patriotic upbringing at school. Then the RA NA Deputy Speaker has been taken a photo with the pupils in the Session Hall of the parliament.