Նոյեմբերի 10-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովը հյուրընկալել էր Երեւանի Նիկոլ Աղբալյանի անվան համար 19 դպրոցի մի խումբ ուսուցիչների եւ աշակերտների: Երեխաները շրջել են խորհրդարանում, ներկա գտնվել ԱԺ քառօրյա նիստին:
Բաց դասը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ յուրաքանչյուր պետական պաշտոնյայի համար կարեւոր են հանդիպումներն ու շփումները երիտասարդների եւ պատանիների հետ: Արժեւորելով հայ մանակավարժի աշխատանքն ու նվիրումը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է կիրթ, խելացի, հայրենասեր սերնդի դաստիարակության ու կրթության գործը:
Էդուարդ Շարմազանովը հորդորել է աշակերտներին լավ սովորել, արդյունավետ օգտագործել ժամանակը, մեծ տեղ հատկացնել ընթերցանությանը՝ ընտրելով ճիշտ գրքեր:
Ծավալված ջերմ զրույցի ընթացքում երեխաները խոսել են իրենց սիրելի գրքերի, նվիրական երազանքների իրականացման, մասնագիտության ընտրության, դպրոցում հայրենասիրական դաստիարակության մասին: Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը լուսանկարվել է աշակերտների հետ խորհրդարանի նիստերի դահլիճում:

10 ноября в рамках программы “Открытый урок” в парламенте гостила группа учащихся и учителей ереванской основной школы N 19 им. Н.Агбаляна. Дети ознакомились с зданием парламента, присутствовали на четырехдневном заседании НС.
Приветствуя гостей, Э.Шармазанов отметил, что для любого государственного чиновника важны встречи и контакты с молодежью и юношеством. Оценивая работу и преданность армянского педагога, вице-спикер НС подчеркнул важность воспитания и обучения   образованного, умного, патриотически мыслящего поколения.
Э.Шармазанов призвал учащихся хорошо учиться, продуктивно использовать время, уделять много внимания чтению, выбирая при этом полезные книги.
В развернувшейся теплой беседе дети говорили о своих любимых книгах, мечтах, выборе профессии, патриотическом воспитании в школе. Затем вице-спикер НС сфотографировался с учащимися в зале заседаний парламента.